ЛИТЕРАТУРНО ПЪТЕШЕСТВИЕ

Във връзка с изпълнение на План за дейности на междуучилищна мрежа за взаимна професионална подкрепа и сътрудничество за учебната 2024/2025, изградена по инициатива на РУО – Враца, на 26.03.2025г. се проведе открит урок на тема “Литературно пътешествие по пътя на саможертвата със 7.клас”. Сред официалните гости на събитието присъстваха представител на РУО- Ани Георгиева- ст. експерт по природни науки и екология, Елена Нанова и Илияна Александрова от общинска администрация, директорите на трите училища, представители на библиотеката в Мездра, учители,  родители и ученици.

В този дух ОУ “Христо Ботев”- Мездра, СУ “Климент Охридски”- с. Зверино и СУ “Иван Вазов”- Мездра обединиха усилия, за да създадат едно незабравимо литературно приключение. Образованието не е просто предаване на знания, а преживяване, което вдъхновява и обогатява. Именно такава цел имаше проведеният открит урок под формата на „литературно пътешествие“, което превърна класната стая в своеобразен влак на времето. Учители, ученици и гости заедно се впуснаха в едно завладяващо приключение из родните места на някои от най-великите български писатели възрожденци.

Събитието стартира със символичното качване на „влак“, който отведе присъстващите през родните места на великите български възрожденци. Първата спирка от пътешествието бе Калофер, родният град на Христо Ботев. Учениците разказаха за неговия живот и дело. Те споделиха и  няколко думи за смисъла и посланията в творчеството на Ботев, които и днес вдъхновяват поколения българи.

Следващата спирка бе Сливен, където оживяха стиховете на Добри Чинтулов. Ученици разказаха за въздействащата сила на “Стани, стани, юнак балкански“ и „Вятър ечи, Балкан стене“ тяхното значение за националното самочувствие на българите.

Последната спирка бе Сопот, родният град на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Представянето започна с акцент върху ролята на неговото родно място в творчеството му. Учениците споделиха как природата, историческото минало и борбеният дух са оставили своя отпечатък върху произведенията му. След това ученик рецитира „Отечество любезно, как хубаво си ти“. Гостите бяха запознати с ключови теми и герои от произведенията „Немили-недраги“, „Една българка“ и „Опълченците на Шипка“. Те подчертаха саможертвата на българските герои, борбата за свобода и величието на българския дух, които Вазов  е описал в своите творби. 

За добрата подготовка на учениците за НВО бяха подготвени литературни бонбончета, на които присъстващите седмокласници да отговорят и да получат за награда книгоразделител с лика на един от авторите.

В края на урока учениците представиха сценка от „Радини вълнения“, пресъздавайки емоциите и трепета на възрожденските времена. Финалът на събитието бе белязан от изпълнението на песента „Къде си, вярна ти, любов народна“, която прозвуча като химн на българската гордост и саможертва.

Това литературно пътешествие не беше просто урок – то бе истинско преживяване, което остави траен отпечатък в сърцата на всички. Учениците не само опознаха миналото, но и почувстваха силата на думите и духа на националната гордост. И както този урок показа, литературата не е просто история – тя е жива и вдъхновяваща, готова да ни поведе към бъдещето.

текст: Таня Георгиева