BEST (Better Education for Students and Teachers) По-добро обучение за ученици и учители
2018-1-BG01-KA229-047898
Продължителност: 18 месеца (01.09.2018 – 29.02.2020)
Обща стойност: 21 567 евро
Координатор: СУ „Иван Вазов“, гр. Мездра
Партньори: Хърватска (Cestica, Osnovna skola Cestica ), Румъния (Hirlau, Scoala Gimnaziala Petru Rares ), Полша (Juszczyna,Zespol Szkolno-Przedszkolny w Juszczynie ) и Турция (Uşak,Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu)
Основната мотивация за създаването на проекта са предизвикателствата, пред които е изправена образователната система в България, но и в Европа. Живеем в глобален и технологичен свят, където информацията е достъпна. Същевременно учениците са демотивирани и показват ниски образователни резултати. Учениците използват предимно социални мрежи и игри, а по- голяма част от учителите: традиционните учебници. Учениците се нуждаят от визуализация на учебния материал, удовлетвореност и екипна работа. Всички участници в процеса се стремят към дигитализация, но училището трудно се адаптира към променящата се среда.
Проектът ще обобщи опитът, който петте партньорски училища имат в сферата на образованието. Ще бъдат обменени добри практики и инструменти, за да се мотивират учениците и учителите да развиват своите способности.
Основни цели:
- Укрепване на комуникационните мостове между ученици и учители (и родители)
- Използване на добри практики по отношение на стратегии и инструменти за обучение и преподаване
- Обмяна на опит за създаване на динамична училищна среда
- Постигане на по-добри резултати в европейските класни стаи на 21век
Проектни дейности:
- Обучение за преподаватели в Полша: 22-26 октомври 2018 г.
- Три краткосрочни обмена на ученици и учители (с продължителност 5 дни):
- Румъния 24-30 март 2019 г.
- България 26-31 май 2019 г.
- Турция 29 септември- 05 октомври 2019 г.
- Три онлайн състезания за ученици:
- Забавна математика: декември 2018 г.
- Географски игри: февруари 2019 г.
- Английски за всички: ноември 2019 г.
- Една онлайн дискусия с ученици, родители и учители: декември 2019 г.
- Проучване сред ученици,учители и родители, относно социални медии, интернет предпочитания,електронни игри и мобилни телефони
- Създаване на интерактивна брошура с образователни уеб сайтове
Be Buddy NOT Bully | Бъди приятел, не насилник
2018-1-RO01-KA229-049618
Продължителност: 24 месеца (01.09.2018 – 31.08.2020)
Партньори: България (СУ „Иван Вазов“), Литва (Raseiniu r.Siluvos vidurine mokykla), Испания (IES DE LLERENA), Румъния (Scoala Gimnaziala Al. Vlahuta Focsani), Турция (Sehit Umit Karamustafa Ortaokulu)
Същността на проектът е насочена към взаимодействие на училището и родителите за подобряване на средата на образование. През последните години има значително увеличение на разводите, и когато семейната институция страда, тя пряко засяга образователния живот на учениците.
Основната цел на семейството и училището е да помогнат на децата да се образоват, да станат добри и отговорни хора и в резултат да постигнат успех в живота си. Много различни проучвания показват, че ако родителите и учителите си сътрудничат, учениците ще получат по-добри резултати, редовно ще посещават часовете, ще имат добро поведение и положителна нагласа към училище. Сътрудничеството между учители, родители и учениците е основата за успеха на образование.
Чрез проектните дейност, участниците ще се научат да правят разграничение между конфликта, различните форми на тормоз и алтернативни форми на агресия, които могат да станат вредни за академичния успех или за изграждане на общности. Учителите ще научат стратегии за насърчаване на много по-ефективна комуникация и социални умения чрез набор от дейности, които лесно се приспособяват към всяка класна стая. Участниците ще се радват на широка гама от познания за емоционалните нужди на учениците и техния потенциал за социален и индивидуален растеж и ще придобият специфични стратегии за насърчаване на положителен климат в училищата и предотвратяване на тормоза между връстници.
Основни цели:
- Укрепване на комуникационните мостове между ученици и учители (и родители- да се намали тормозът в училище и в семействата, предимно на деца в риск
- По-ефективна комуникация между институциите
- Да се помогне за интеграцията на деца в риск, чрез посещение на клубове (спорт, музика, танци, изкуство)
- Изследване на различни култури
- Заздравяване на взаимоотношенията дете-родители, чрез организиране на съвместни дейности (пикник, вечеря, посещение на културни събития и т.н.)
- Повишаване качеството на обучение; мотивираща среда за учене; – по-добра подготовка на учениците за реалния живот и възможности за работа
Проектни дейности:
- Пет краткосрочни обмена на ученици и учители (с продължителност 5 дни):
- декември 2018 г. – СУ „Иван Вазов“ (България)
- март 2019 г. – Raseiniu r.Siluvos vidurine mokykla (Литва)
- април 2019 г. – IES DE LLERENA (Испания)
- ноември 2019 г. – Scoala Gimnaziala Al. Vlahuta Focsani (Румъния)
- май 2020 г. -Sehit Umit Karamustafa Ortaokulu (Турция)
- Семинар на тема: „Тормозът в училище”
- Ден на розовата фланелка
- Регистриране на проекта в eТwinning, Facebook, Instagram
- Посещение на отдел „Закрила на детето“ и Домове за деца и стари хора
- Шествие под надслов: „НЕ на тормоза!“
- Състезания, ролеви игри, брошури, видео
- Изложба на снимки и рисунки на видовете тормоз
- Изследване на статистиките от “DITCH THE LABEL”
CVS – Children’s Voices for a new human Space | Гласът на децата за ново човешко пространство
Програма “Еразъм+”, Ключова дейност 2, “Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“
Продължителност: 36 месеца (01.09.2018 – 31.08.2021)
Партньори: Три университета: Италия (UniPalermo), Норвегия (UniBergen) и Великобритания (UniSurrey); Пет училища: България (Мездра, СУ „Иван Вазов“), Норвегия (Bergen, Slettebakken), Румъния (Brashov, Orghidan), Испания – (Vinaros, Foguet), Италия (Bagheria, Cirincione); НПО: Италия (Palermo, ISI); Софтуерна фирма: Румъния (Bucharest, Rodax)
Проектът се основава на по-голям проект на Съвета на Европа „Компетенции за демократична култура“ (CDC), който разработва нова референтна рамка за демократичните и междукултурни компетенции, които гражданите изискват да участват ефективно в демократичната култура и междукултурния диалог. Европейските общества са изправени пред значителни предизвикателства, като например спад в ангажираността на гражданите с демократичните процеси, увеличаване на международните потоци на мигранти, високи нива на престъпления, свързани с омраза; нетолерантност, предразсъдъци и дискриминация. В този контекст започване на дейности, насочени към насърчаване на европейските ценности, междукултурното разбирателство и участието на гражданите в обществения живот, ще допринесе безценно за качеството на живот в Европа.
Проектът се основава на идеята, че участието в демократичните общества е от съществено значение за намаляване на отрицателното въздействие на тези тенденции и че младите хора трябва да бъдат насърчавани да мислят за екологичните, социалните и икономическите проблеми, засягащи техния живот. Чрез осъществяването на проектът ще се насърчи културата на демократично и гражданско образование в контекста на началното училищно обучение.
Основни цели:
- Да се подобри достъпът на учителите до демократично и интеркултурно образование
- Да се повишат знанията на учителите относно образованието за дистанционно обучение
- Да се образоват учителите с инструменти и методи за популяризиране и оценка на компетентностите на демократично и интеркултурно образование на учениците
- Да се насърчи развитието на уменията на демократично и интеркултурно образование на учениците
- Да се даде възможност учениците да участват ефективно в обществения живот и процесите на вземане на решения, като изказват своето мнение
- Да се насърчи участието на ученици с мигрантски произход
Проектни дейности:
- Създаване на четири интелектуални продукта:
- Обучителен курс за учители
- Учебна програма за ученици
- Мобилно приложение за учители
- Училищно проучване
- Три обучителни мобилности:
- България (март 2019г.) – учители
- Италия (септември 2019г.) – учители
- Норвегия (май 2021г.) – учители и ученици
- Събития на местно ниво във всяка държава на партньорите
SET FOR SUCCESS: Училище за утрешния ден
Ключова дейност: Образователна мобилност за граждани
Образователната мобилност за учители в сферата на училищното образование с цел обучение подкрепя професионалното развитие на учители, ръководни кадри в сферата на училищното образование и друг училищен персонал под формата на:
- Участие в структурирани курсове или обучения в чужбина
- Периоди на наблюдение в партньорско училище или друга организация, работеща в сферата на училищното образование
- Образователната мобилност в сферата на училищното образование с цел преподаване дава възможност на директори, учители или друг училищен персонал да преподават в партньорски училища в друга европейска страна
Продължителност: 12 месеца (01.09.2019 – 31.08.2020)
Обща сума: 19.155 евро
Проектът „SET FOR SUCCESS: Училище на утрешния ден“ осигурява възможност за проучване на опита и добри практики от Европа и изцяло отговаря на необходимостта на училищния екип да повиши компетенциите в прилагането на иновативните подходи в преподаването, нови методики за работа с ИКТ и нови дидактически инструменти в обучителния процес.
Чрез прилагането на новостите в образованието екипът на училището иска да ангажира, да Предизвика, да мотивира учениците към съвременния образователен процес и да ги приобщи към общоевропейските ценности.
Основни цели:
- Стратегическото създаване на подходящи условия за иновативно развитие на СУ „Иван Вазов“, според насоките на европейската и националната образователни политики, социалноикономическите условия в страната и изискванията и желанията на учениците, техните родители и учителите
- Повишаване на педагогическите, езиковите и дигитални компетенции на учителите чрез участие в международни квалификационни дейности
- Прилагане на нови подходи за преподаване и нов тип работа с учениците, насочени към базирано на компетенции обучение, предприемаческо мислене, използване на информационните технологии за подобряване и разнообразяване на процеса на учене
- Практическото приложение на придобитите компетенции от преподавателите в пряката им работа в училище
- Развитие и актуализиране на творчески и ефективни модели на мениджмънт в рамките на училището
Приоритетите на СУ „Иван Вазов“ Мездра са насочени към:
- Кариерно развитие, добри практики и иновации и поддържане на висока педагогическа квалификация
- Активно сътрудничество между учител и ученик в учебния час
- Засилено внимание към реда и дисциплината в училище, с активното партньорство на родителската общност
Резултати:
- Създаден клуб „Приятели на английския език“, където в алтернативна среда учениците ще развиват уменията за комуникация на чужд език
- Изложбени кътове в училището
- Срещи по методически обединения
- Публикации – ще се извършват на сайт на училището www.vazov-school.com
- Facebook страница на училището и на училищния парламент
- еTwinning портала
- The School Education Gateway (SEG)
- Статии в местните медии „Медия нюз“, „Враца днес“, „Конкурент“ и други
- Открити уроци, работни срещи и семинари за предаване на опит
- Изработване и отпечатване на брошури
- Информационни канали на социалните мрежи Twitter, Youtube