От 05.08.2024 г. до 10.08.2024 г., пет ученици от СУ „Иван Вазов“ – Мездра, под ръководството на г-жа М. Горанова, г-н В. Йотов и г-н Е. Йоловски, посетиха гр. Одрин и гр. Текирдаг, Турция, по проект KA1 “School Education” N: 2023-1-BG01-KA121-SCH-000112514.
Екипът осъществи работни срещи на тема: „Safety on the Net, Media Literacy, and Social Media“ с ученици и ръководен екип на техническо училище „Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” /Одринска професионална и техническа анадолска гимназия, построена през 1877 г./ в Одрин, най-голямата професионална гимназия в района, която обучава ученици в десет професионални направления: Кетъринг, Информатика, Електротехника и електроника, Машини, Метали, Моторни превозни средства, Монтаж и климатизация, Дърводобив, Строителство, Технология на биомедицинското оборудване и Железопътни системи. Беше проведена допълнителна работна среща с представители на община Одрин и Aсоциация ЕSKAD “Сдружение за изследване на трансграничните култури” с председател Ерсин Демир.
Учениците се запознаха със свои връстници, които работят в областта на електрически инсталации, информационни технологии, уеб дизайн, разработката на мобилни приложения, мрежови системи и приложения за киберсигурност, форматиране, обработка на снимки във Photoshop, създаване на анимация, роботика и кодиране. Разработиха съвместно флаери по темата за безопасност в интернет. Всяка група представи своята държава, училището и визитки. Креативното мислене и предприемаческите умения на учениците се проявиха в различни игри, уъркшопове, видеа и създаването на Влогове. Съвместно се обсъдиха следните ключови теми:
- Безопасност в Интернет. Представени бяха основни правила за сигурност в онлайн пространството, включително защита на личните данни, разпознаване на фишинг атаки и начини за предотвратяване на кибертормоз. Участниците обсъдиха и важността на използването на силни пароли и внимателното споделяне на информация в социалните мрежи.
- Медийна грамотност. Специално внимание бе обърнато на разпознаването на фалшиви новини и дезинформация. Учениците научиха как да проверяват източниците на информация и как да различават достоверно от недостоверно съдържание. Бяха демонстрирани и някои техники за критичен анализ на медийни публикации.
- Социални мрежи и тяхното влияние. Дискусиите се съсредоточиха върху влиянието на социалните мрежи върху самочувствието и социалните взаимодействия на младите хора. Учениците споделиха лични опити и обсъдиха както положителните, така и отрицателните аспекти на присъствието в тези платформи.
Следобедните програми включваха пешеходна обиколка из центъра на Одрин, по време на които учениците разгледаха исторически забележителности като: Üç Şerefeli (бирманска) джамия Джамия; Македонска кула; Баня Сокуллу Мехмет паша; Археологически музей; Музей на ислямското изкуство; Стария квартал (Kaleiçi); Мемориал на Кюкрю паша и музей на Балканските войни. Голям интерес, не само за учениците, но и за техните учители, бе джамията „Семилие”, построена от мимар Синан, по заръка на единадесетия султан на Османската империя – Селим II. Друга впечатляваща забележителност, посетена от българската група, е сарая на Рустем паша – два пъти велик везир по времето на султан Сюлейман Великолепни /Законодателят/.
С екскурзията в гр. Текирдаг, екипа стана част от една прекрасна приказка. Градът е един от най-старите градове в Мраморно-морския регион на европейска Турция, разположен на северния бряг на Мраморно море и на 135 км западно от Истанбул. Хилядолетната история на града е събрана в археологическия музей, който се помещава в старата сграда на валийството, построена през 1928 г. В богатата колекция на музея има релефи, мозайки, статуи, антична керамика и дори фосил на 65 млн. години. Отправната точка на центъра е кръговото с единствената статуя на Ататюрк в реален размер. На няколко метра от кръговото е голямата джамия на Текирдаг, наречена Рустем паша, която е построена преди близо 500 години.
Целта на проекта е фокусиране обучението върху личностното развитие на учениците с приоритет придобиване на практически умения и знания, предприемаческо мислене и добро владеене на чужди езици.
Посещението по проект, KA1 “School Education” N: 2023-1-BG01-KA121-SCH-000112514, се оказа изключително полезен както за учениците, така и за техните преподаватели. Обогатиха се знанията по важни теми, но и се насърчи критичното мислене и отговорното поведение в онлайн пространството.
След завръщането си участниците в проекта имат задача да запознаят учениците от училището с преживяванията си в Турция и да изготвят брошура със забележителностите, които са посетили.