СУ „Иван Вазов“ – Мездра e сред избраните училища да участват в проект „Повишаване на финансовата грамотност с JA Bulgaria и Postbank“ през тази учебна година, с преподаване по програма „Практични финанси“.
Проектът „Повишаване на финансовата грамотност в училище с JA Bulgaria и Postbank“ цели да подкрепи въвеждането на обучение по финансова грамотност в системата на училищното образование в гимназиален етап.
Какво представлява проектът?
Проект „Повишаване на финансовата грамотност в училище с JA Bulgaria и Postbank“ обединява двете програми на JA Bulgaria за изучаване на финансова грамотност – програма „Лични финанси“ и програма „Практични финанси“. Програмите са насочени към повишаването на финансовата грамотност на учениците, както и към изграждането на компетентностите инициативност и предприемчивост. Те развиват уменията на учениците от първи и втори гимназиален етап на обучение, да разпознават основните елементи на управление на личните финанси и ги насърчава да поставят конкретни цели за финансовите си нужди и желаното качество на живот:
- Програма „Лични финанси“ е интердисциплинарна програма, която пряко кореспондира с очакваните резултати от обучението по технологии и предприемачество и поставя специален акцент върху изграждането на инициативност и предприемчивост като ключова компетентност. Програмата е с е с хорариум от 36 учебни часа. Повече за програмата можете да откриете тук: https://www.jabulgaria.org/bg/programi/programi-za-gimnazialen-etap/programa-lichni-finansi
- Програма „Практични фининси“ е първият завършен курс по финансова грамотност, създаден за ученици във втори гимназиален етап. Тя е с хорариум от 72 учебни часа. Програмата представлява първият завършен курс по финансова грамотност в Република България. Учебната програма е пряко обвързана с обучението по технологии и предприемачество в 8. и 9. клас. По-конкретно, тя допълва изучаваното и разширява обхвата на изучаваните понятия в областите на компетентност „Образование и кариера“ и „Икономика“, като поставя акцент върху кариерното ориентиране и връзката между образование и доходи, както и управлението на личните финанси.
Осъществяват се интердисциплинарни връзки с предмети като математика, български език и литература, информационни технологии, история и цивилизации, гражданско образование, което улеснява въвеждането на финансовата грамотност като самостоятелен предмет в рамките на разширената или допълнителната подготовка. Същевременно учебната програма по „Практични финанси“ доразвива „Лични финанси“ – образователна програма на Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria), предназначена за разширена или допълнителна подготовка на ученици от 8. клас.
ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА:
- Разширяване на придобитите знания за кръгообразния поток на икономическата дейност и ролята на домакинствата.
- Формирането на умения за отчитане на финансовите измерения при целеполагане и планиране.
- Разширяване на придобитите знания и умения за управление на личните финанси във всички техни аспекти – печелене на доходи, спестяване и инвестиране, бюджетиране, поемане на дълг, управление на риска, планиране на пенсионни доходи и разумно потребление.
- Надграждане на уменията за кариерно ориентиране.
През учебната 2024/2025 г. СУ „Иван Вазов“ – Мездра ще проведе програмата „Практични финанси“ с ученици от 8 – 12 клас.
текст: Гергана Костова
